עדכון פסיקה מיום 5.11.2019

ע"א 22344-06-15 עיריית ירושלים נ' רמת אלון מיזמים, והוועדה המקומית ואח' בית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית-משפט לערעורים אזרחיים בפני סגן הנשיא, כב' השופט משה דרורי ,12/7/19 עיריית ירושלים הגישה תביעה לחיוב תחנת [...]

ע"א 22344-06-15 עיריית ירושלים נ' רמת אלון מיזמים, והוועדה המקומית ואח'
בית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית-משפט לערעורים אזרחיים
בפני סגן הנשיא, כב' השופט משה דרורי ,12/7/19

עיריית ירושלים הגישה תביעה לחיוב תחנת דלק בתשלום ארנונה בסך של 260,000 ₪ לשנה בטענה שהיא ניצבת בתחומה. בית המשפט דחה את התביעה ופסק כי תחנת הדלק הוצבה במכוון בשטח מטה יהודה, משיקולי ארנונה. התוכנית אושרה בידי הוועדה המחוזית ב-1998 והתחנה הוקמה כחוק, תוך שהעירייה אינה עושה דבר. העירייה נהגה בחוסר תום לב כאשר הגישה את התביעה ללא כל בסיס מוקדם. יזמי התחנה היו רשאים לפרש את המפה בהתאם לצורתה המקורית, וממצאים חדישים אינם יכולים לשנות רטרואקטיבית את המצב בשטח לפיו פעלו.
גם אם עיריית ירושלים סברה שיש לשנות את המצב – היה עליה לפעול מול מועצת אזורית מטה יהודה ולא להגיש תביעה נגד התחנה. כאשר ניצבים בפני שופט שני צדדים: אחד תם לב בצורה ברורה, שפעל על-פי הדין, ותכנן צעדיו על-פי תוכניות בניין ערים והיתרי בנייה כדין, ומולו – גוף עירוני שלפתע מגיח מן העלטה ובשם קדמה טכנולוגית טוען שהשטח שעליו מוקמת תחנת הדלק הוא שלו, הדין ייטה לטובת תם הלב.